Listing of Activities and Clubs

Activity/Club Sponsor Room # Email
Academic Team Dailidonis, Debra F230 & Zoom [email protected]
Academy of Finance TBA TBA TBA
Academy of Law Virginia Sisk 234/Zoom [email protected]
ASL Club Whitney Bryant A114 [email protected]
Best Buddies Club Sharon Trosiek Vision Room [email protected]
Blankets club Sue Postma IB office [email protected]
BAND Lederian Townsend Band Room [email protected]
Concert Band Lederian Townsend Band Room [email protected]
Wind Ensemble Lederian Townsend Band Room [email protected]
Jazz Band Lederian Townsend Band Room [email protected]
Marching Band Lederian Townsend Band Room [email protected]
Dance Team Lederian Townsend Band Room [email protected]
Caloosahatchian (Yearbook) Jenna Jungferman B 207 [email protected]
Ceramics & Modern Art Club Angela Brant C 128 [email protected]
Chorus Trevor Tran Chorus Room [email protected]
Class Elections Rebekkah Scott B220 [email protected]
Chamber Chorus Trevor Tran Chorus Room/Zoom [email protected]
CROP-College Reach Out Program Lynne Ebert F240 [email protected]
DECA TBA TBA TBA
Drama Ron Riis Sub bldg [email protected]
Drum Line Lederian Townsend Band Room [email protected]
Fellowship of Christian Athletes Benkovski TBA [email protected]
Financial Literacy Club TBA TBA TBA
Future Educators of America Andrea Hollan C131 [email protected]
Freshman Class Todd Abbey C126 [email protected]
Girls Who Code Rob Durrance Media [email protected]
Graduation Angela Higginbotham Guidance Office [email protected]
Greenies Give Back Steve Geraci F 237 [email protected]
GIFTS Sharon Trosiek Vision Room [email protected]
Helping Hands Lynn Ebert Zoom (for now) [email protected]
HOSA (Health Occupations Students of America) Dave Trepkowski E 308 [email protected]
Homecoming Rebekkah Scott B220 [email protected]
Interact Club Tamara Herring F231 [email protected]
JROTC Sgt Major Humphries G Bldg [email protected]
Junior Class Angela Brant C 128 [email protected]
Key Club Ligia Forbes TBA [email protected]
Mock Trial TBA TBA TBA
Model UN Debra Dailidonis F230 & Zoom [email protected]
Mu Alpha Theta Jason Jordan Zoom or café [email protected]
National Art Honor Society Beth Everhart & Michelle Doss C127 [email protected]
National Career Tech Honor Society Andrea Hollan C129/C131 [email protected]
National English Honor Society Emily Millage Media Center [email protected]
National Honor Society Elisa Grossman Zoom [email protected]
National Science Honor Society Samantha Attard Cafeteria [email protected]
Orchestra Lederian Townsend Band Room [email protected]
PROM Angela Brant A104-C128 [email protected]
Recycling Club Laurie Folgate E 303 [email protected]
Rho Kappa (Social Studies Honor Society) Tamara Herring F231 [email protected]
Save What's Left Laurie Folgate E 303 [email protected]
Scholar's Club TBA TBA TBA
Senior Class Higginbothom & Jungferman B207 [email protected]
Sophomore Class Dorothy Donovan F245 [email protected]
Spanish Club Lynne Ebert Zoom (for now) [email protected]
Spanish National Honor Society Shana Bruggeman B 221 [email protected]
Student Government (SGA) Rebekkah Scott Auditorium [email protected]
Thespian Troupe TBA TBA TBA
Tri M Music Honor Society Trevor Tran Chorus Room/Zoom [email protected]
Wave Cave Wackos Garret Copeland D143 [email protected]
Wave TV Marcey Burton Media Center [email protected]
Yearbook Jenna Jungferman B 207 [email protected]
Youth and Government Gretchen Menk-Tindle G155 [email protected]
Website by SchoolMessenger Presence. © 2022 Intrado Corporation. All rights reserved. Non-Discrimination Policy Website Accessibility